Į klausimus, kas yra buhalterinė apskaita ir kam ji reikalinga, atsakymų daug. Tačiau pats svarbiausias ir, ko gero, paprasčiausias yra toks: vykdant apskaitą, surenkama visa svarbiausia informacija apie finansinę įmonės veiklą. Pasikliaudami surinkta informacija įmonių valdytojai gali priimti geriausius sprendimus, keisti, tobulinti įmonės valdymą ir lengviau siekti geriausių rezultatų savo verslui.
Kokią informaciją teikia apskaita? Buhalterinė apskaita teikia tokią informaciją, kaip finansiniai ištekliai, įvairūs ekonominiai rodikliai – pelnas, užmokesčiai, darbo našumas ir pan. Buhalterinės apskaitos esmė – įmonės finansinė atskaitomybė. Kitais žodžiais tariant, tai yra įvairių surinktų ir parengtų dokumentų, kuriose įvairiais požiūriais atsispindi visa įmonės finansinė situacija, visuma. Apskaitos metu atitinkamuose dokumentuose buhalterija aiškiai, sistemingai ir nuosekliai fiksuoja visas įmonės finansines operacijas bei įvykius. Surinkti duomenys apibendrinami ir tai yra patikimiausias bei naudingiausias šaltinis įmonės finansinei analizei, kontrolei ir valdymui.
Kaip vykdomas apskaitos procesas?
Visą buhalterinės apskaitos procesą būtų galima išskirti keliais etapais.
Pirmiausiai pirminiuose dokumentuose registruojamos ir stebimos įmonės finansinės operacijos. Vėliau pirminiai dokumentai sisteminami ir grupuojami, Trečiajame etape rengiama metinės atskaitomybės ataskaita. Paskutiniajame etape visos pateiktos išvados apie įmonės finansinę būklę atitinkamai panaudojamos geriau ir efektyviau valdyti įmonės finansus poreikius.
Kaip rengti finansinę atskaitomybę numato tarptautiniai apskaitos standartai, skelbiantys keturias pagrindines nuostatas. Viena jų – aiškumas. Parengtos atskaitomybės ataskaitos turi būti suprantamos ne tik buhalteriams, bet apskritai visiems suinteresuotiems tokios informacijos vartotojams. Dokumentuose medžiaga turi būti tvarkingai susisteminta, detalizuota ir suprantama.
KIta svarbi nuostata, kuria privalu vadovautis, rengiant įmonės finansinę atskaitomybę, yra kokybė. Svarbu tai, kad, remdamiesi buhalterinės apskaitos rezultatais, įmonės vadovybė galėtų priimti geriausius sprendimus. Vadinasi, finansinės atskaitomybės ataskaita turi būti ne tik aiški, bet ir labai informatyvi bei nešti naudą.
Trečioji nuostata – patikimumas. Buhalterinės apskaitos paslaugos negali būti vykdomos turint numatomą tikslą. Jos turi atspindėti realią ir tikslią įmonės finansinę situaciją.
Ketvirtoji nuostata – baigtumas. Labai svarbu parengti pilną, išbaigtą ataskaitą. Ką privalu nurodyti ataskaitose, o ką galima praleisti, reglamentuoja Europos Sąjungos direktyvos.