Grindjuostės jau daugelį metų buvo naudojamos įvairiomis formomis ir paprastai atlieka du ar tris svarbius tikslus.
Pirma, grindjuostes į kambarį galima pridėti tik dekoratyviniais tikslais. Pavyzdžiui, senuose namuose dažnai randamos aukštos grindjuostės su bagetais ir gali būti netgi gana sudėtingos, todėl jos yra dekoratyvios. Be to, paprasčiausiu lygiu grindjuostė bus tiesiog medinė lenta, prikalta, prisukta arba priklijuota prie sienos.
Antroji grindjuosčių paskirtis – apsaugoti sieną. Grindjuostės paprastai apsaugo sienas nuo netyčinių smūgių, taip pat nuo baldų nusidėvėjimo ir nešvarumų bei įbrėžimų nuo šluotų ir kanovų.
Trečiuoju atveju grindjuostės gali būti naudojamos kaip tikrai protingas būdas paslėpti nelygius ar nelygius grindų ar sienų kraštus. O kokia medžiaga geriausiai tinka grindjuostėms? Tai nėra taip sudėtinga, kaip atrodo.
Plastikas ir mediena
Plastikinės grindjuostės, dažniausiai pagamintos iš UPVC, yra mažiau žinoma alternatyva tradicinėms medinėms grindjuostėms.
Kadangi jas galima lengviau gaminti masiškai, plastikinės grindjuostės paprastai yra pigesnės nei medinės. Deja, tai gali turėti įtakos galutinio produkto kokybei – ankstyvieji plastikinių grindjuosčių naudotojai pranešė apie prastai pritaikytą apdailą ir sujungimus, kuriuos sunku (arba neįmanoma) sklandžiai sulyginti. Plastikas yra mažiau atlaidi medžiaga nei mediena, todėl galite susidurti su problemomis, jei jūsų siena nėra visiškai lygi.
Bene didžiausias skirtumas tarp plastikinių ir medinių grindjuosčių išvaizdos, net neskaitant kokybės problemų. Tikra mediena gali būti lakuojama arba nudažyta bet kokia jums patinkančia spalva. Kokybiškos medinės grindjuostės niekada neatrodys netinkamos.
Su plastikinėmis grindjuostėmis jūsų galimybės bus ribotos
Taip pat reikia atsižvelgti į aplinkosauginius įgaliojimus. Skirtingai nuo natūralaus medžio gaminių, pasibaigus jūsų grindjuosčių tarnavimo laikui, UPVC plastiko nėra visiškai aplinkai nekenksmingo būdo.
Mediena, net ir kietmedžio mediena, tokia kaip ąžuolas, yra viena ekologiškiausių statybinių medžiagų visame pasaulyje. Įsigykite medines grindjuostes iš sertifikuoto tiekėjo, kad įsitikintumėte, jog mediena yra iš tvariai tvarkomo miško.
Kietmedžio grindjuostės, palyginus su spygliuočių arba MDF
Jei užeisite į bet kurią „pasidaryk pats“ parduotuvę, daugiausia rasite spygliuočių ir MDF grindjuostes. Jos yra pigios, tačiau, kaip ir plastiko versijos, nesiūlo tokios pat kokybės apdailos kaip kietmedžio gaminiai.
Spygliuočių grindjuostės yra linkusios deformuotis dėl drėgmės ir temperatūros pokyčių. Nors kietmediena nėra visiškai apsaugota nuo to, aukštos kokybės džiovintos ąžuolo grindjuostės yra daug mažesnės nei rimtos galimybės.
Kietmedžio grindjuostės yra brangesnės nei parduodamos, tačiau taip pat yra itin patvarios. Pagrindinės priežastys, kodėl verta rinktis kietmedžio grindjuostes – estetika. Kaip ir kitas medines grindjuostes, jas galima nudažyti taip, kad jos atitiktų jūsų kambarį, tačiau ąžuolo grindjuostes geriausia padengti skaidraus sluoksnio laku, kuris leidžia matyti grūdelius. MDF grindjuostes reikia nudažyti, jos paprastai būna mažiau skirtingų profilių.
Kuris grindjuostės profilis?
Yra be galo daug galimų grindjuosčių profilių, tačiau keturi populiariausi yra bulnose, nuožulnieji, ogee ir torus.
Bullnose grindjuostės yra gražios savo paprastumu. Jos idealiai tinka modernioms patalpoms arba kotedžams, kur įmantresni profiliai atrodytų netinkami.
Nuožulniosios grindjuostės yra šiek tiek labiau išsiplėtusios nei buožinės grindjuostės, tačiau išlieka švarios ir paprastos.
Ogee grindjuostės yra klasikinės ir suteikia nesenstančios išvaizdos. Idealiai tinka koridoriams, svetainėms, valgomiesiems ir miegamiesiems.
Torus grindjuostės taip pat dažnai randamos namuose visoje Lietuvoje. Jos yra šiek tiek mažiau puošnios nei ogee grindjuostės, bet ne mažiau universalios.
Pabaigai
Straipsnyje aptarėme įvairių tipų grindjuostes bei jų savybes. Taigi norint išsirinkti tinkamiausią variantą savo namams, vadovaukitės šią informaciją, o taip pat galite kreiptis grindustudija.lt.